דיור מוגן סיעודי

דיור מוגן סיעודי

בפני הקשיש הסיעודי ישנן כמה אפשרויות טיפול ומגורים, כשהראשונה היא דיור עם ליווי וטיפול סיעודי על ידי עובד שהוא זר או מטפל, השנייה היא מגורים בבית אבות סיעודי כשבמסגרת זו הקשיש מקבל את הטיפול והליווי הסיעודי שהוא זקוק לו. והאפשרות השלישית, שעליה נרחיב במאמר הזה היא מגורים בדיור מוגן, במחלקה המתמחה בדיור מוגן סיעודי.

הקשיש הסיעודי

קשיש סיעודי הוא קשיש שהוגדר ע”י המוסד לביטוח לאומי. הבדיקה נעשית באמצעות מבחן שבודק את כישורי הקשיש כיצד הוא מתמודד עם פעולות יום יומיות כמו אכילה, מקלחת, ישיבה והליכה ועוד. קשיש שזקוק לסיוע בביצוע פעולות אלו הוא יוגדר סיעודי. הגדרתו לא אומרת משהו על מצבו הרגשי והנפשי, אך מצבו הבריאותי והסיעודי של הקשיש בהחלט משפיע לא פעם על מצבו הנפשי.

דיור מוגן

דיור מוגן הוא דיור ומקום מגורים שמיועד לקשישים שהם עצמאיים ושמסוגלים לחיות לבד ואין להם צורך בשום שמירה ועזרה צמודה. מסגרת דיור מוגן הם יכולים לגור בדירה משלהם שיש בה חדר שינה, סלון ומטבחון. בכל מסגרת של דיור מוגן יש מספר של יחידות דיור שמכילות אולמות וחדרים גדולים יותר, שמיועדים לפעילויות בין כל הדיירים שגרים באותו המקום יחד. לכן, כשאנשים ירצו לבחור בדיור הבחירה שלהם מגיעה מתוך רצון של דיור במסגרת תומכת ובטוחה, שמספקת להם מענה לכל צורך כולל הצרכים הפיזיים, הנפשיים והרפואיים, במקביל לכך שהם ממשיכים ליהנות מחיים עצמאיים.

דיור מוגן סיעודי – על המחלקה סיעודית

במסגרת הדיור המוגן שמותאמת לקשיש עצמאי, חלה לעיתים הדרדרות במצבו ולכן נפתחה מחלקה שהיא סיעודית, דיור מוגן סיעודי  שמאפשר מגורים עצמאיים מחד, וטיפול סיעודי מאידך. למחלקות הסיעודיות הללו יש עוד סיבות כמו: כאמור להלן הענקת מענה לקשיש שהחל להתגורר בדיור המוגן והפך לסיעודי והוא עדיין מעוניין להמשיך ולקבל תנאים להם הוא רגיל, או עבור בני זוג ששניהם סיעודיים או אולי רק אחד מהם ואין הם רוצים להיפרד, ומעוניינים להמשיך ולהתגורר יחד באותה יחידת דיור תוך כדי שהם מקבלים טיפול שהוא סיעודי צמוד. דיור מוגן סיעודי ברמה הגבוהה ביותר ביחס חם, אישי ומקצועי.

דיור מוגן סיעודי – על השירותים במחלקה הסיעודית

המחלקה הסיעודית מעניקה לקשישים הסיעודיים סל שירותים שהוא מאוד רחב והוא כולל טיפול סיעודי, טיפול וסיוע נפשי וגם הווי חברתי ותרבותי. במקביל לאלה השירותים הוא גם נהנה מאחות סיעודית שהיא צמודה או מלווה, השגחה של רופאים, לחצן מצוקה, שירותים של תחזוקה ואבטחה, ארוחות מזינות כמה פעמים ביום, תרופות, טיפול פסיכולוגי ומגוון של פעילויות וחברה. כל זאת ועוד אפשר למצוא בדיור מוגן סיעודי בבתי אבות השונים המתמחים בטיפול סיעודי מקיף.

קרא עוד: בתי אבות במרכז