בית אבות לתשושים

בית אבות סיעודי

כשאדם מוגדר תשוש נפש ונדרש לעבור למסגרת מתאימה על מנת לקבל טיפול וסיוע שתואמים את מצבו, עוברת כל המשפחה חוויה לא פשוטה. השינוי כולו כרוך בקושי פיזי ונפשי שלעתים מלווה בחשש רב, בדיכאון וגם בהתנגדות גדולה.

כל אלה עשויים להקשות על הבחירה בבית האבות שמתאים לקשיש במצבו כשיש כאמור אופציות רבות ומקומות שונים שיכולים להתאים לו. בית אבות לתשושים שמיועד לקשישים רבים ששרויים במצב שיש להם מחלות נוירולוגיות כאלה ואחרות וחייבים מסגרת שמספקת עבורם את כל הצרכים הללו ומכירה את כל התסמינים של הבעיה ויודעת לתת מענה מידי וכיצד לנהוג ולסייע.

מחלקה של תשושי נפש 

מחלקה של קשישים שמוגדרים כתשושי נפש היא מסגרת מגורים שחייבת להיות מאוד תומכת, היא מיועדת לגיל השלישי שאינו מסוגל לתפקד עצמאי ולהתנהל לבד, לא רק  בשל בעיות שהן פיזיות אלא גם בשל בעיות שהן קוגניטיביות כגון בלבול, קשיים בהתמצאות, בעיית דמנציה, מחלת אלצהיימר וכו’. בית אבות לתשושי נפש כולל בתוכו מחלקה המעניקה לכל המתגוררים בה מענה כולל של תרופות ורפואה דחופה שיודעת לטפל בכל התסמינים התנהגותיים לצד טיפול בבעיות רפואיות נלוות. המטרה היא  לעודד את היכולת ואת העצמאות של הקשיש, עד כמה שניתן. מחלקת תשושי נפש מציעה גם טיפולים מיוחדים, כמו: ריפוי בעיסוק, מוסיקה, מגוון של פעילויות טבע, כמו גינון או עבודה עם חיות מחמד, סריגה ופיסול, התעמלות ועוד.

אבחון של תשושי נפש 

תשושי נפש הם אנשים שהמצב הבריאותי שלהם הידרדר והוביל אותם לירידה חדה בכל התפקוד הקוגניטיבי או שמא למצב נפשי שיכול לסכן אותם. תשושי נפש יכולים להראות כאנשים שמסוגלים לתפקד מבחינה פיזית כמו אדם רגיל, אך למעשה הם יכולים לסבול מבעיות זיכרון, בעיות בהתמצאות בזמן ובמקום, באדישות, בדיכאון, ובשינויים קיצוניים במצב רוחם, יכולים להיות להם קשיים בתפיסת המציאות, בהפרעות שינה או הפרעות התנהגותיות.

אבחון של אדם תשוש נפש נעשה לרוב בעזרת  מידע מהאנשים הקרובים לאדם, על ידי חוות דעת רפואית וקוגניטיבית, וכמובן עדותו של הסובל. במצבים שונים, המאבחנים עושים גם שימוש בשאלון מיוחד שמצביע על מצבו של האדם, בעזרתו ניתן למיין את הבעיה; אדם ללא בלבול, עם בלבול קל, בלבול חמור. בהתאם לדיאגנוזה ממשיך תהליך האבחון שבו יבדקו עוד פרמטרים כמו יכולת תפיסה של זמן ומקום, כישורים של שפה, ריכוז ועוד.