בית אבות לסיעודיים

בית אבות סיעודי

עם גיל הפרישה יש כמה אפשרויות שעומדות בפני הפנסיונר, החל מדיור מוגן ועד  לבתי אבות. כל אפשרות מיועדת לחתך אוכלוסייה קשישה שמאפיינת אותה כמה קריטריונים: הרמת מחייה ורמה סוציו-אקונומית, כשירות נפשית, מצב בריאותי, צרכים פיזיים ועוד.

מאמר זה יענה על שאלות שונות שעוסקות בבתי אבות סיעודיים שאלו נחשבים לאפשרויות דיור נפוצה בגילאים המבוגרים.

מה ההגדרה של בית אבות שהוא סיעודי?

בית אבות סיעודי הוא פתרון לדיור עבור כל קשיש שהוא במצב סיעודי, משמע, קשיש שזקוק לסיוע ועזרה ברוב מטלות היום שלו. יש שיגדירו בית אבות סיעודי כמו בית חולים כיוון שיש שם את כל המענה והשירותים הרפואיים להם זקוקים חולים וקשישים, כמו כן, כל בית אבות סיעודי מחויב בקבלת רישיון של משרד הבריאות ולעמוד בכל התקנים הללו. ישנם עוד שיקולים במעבר לבית אבות סיעודי, וזאת הסיבה שבזמן ההתלבטות יש לתת דעת לכל שיקול ולבחור בקפידה את המקום שבו הקשיש ירגיש נוח ויהיה עדיין קרוב למשפחתו שתבוא לבקר.

קשיש סיעודי

כדי להגדיר את מצבו של הקשיש, התפקודי והבריאותי יהיה עליו לעבור מספר אבחונים על ידי גריאטר או צוות רופאים. האבחון נקרא מבחן ADL, או מבחן התלות. בעת המבחן קיימת נוכחות של אדם מקצועי מטעם המוסד לביטוח הלאומי, שתפקידו לבחון את כל מסוגלותו של הקשיש ולראות עד כמה הוא אינו  עצמאי, ומה מידת הצורך לה הוא זקוק לליווי וסיוע בעת הפעולות היומיומיות שלו. בחלק מהפעולות שאותן בודקים הם: אכילה, שתייה, מקלחת, לבוש באופן עצמוני, הליכה וניידות ועוד. קשיש שימצא זקוק  לעזרה היומיומית, וגם יזדקק לטיפול והשגחה רפואיים, יהיה מוגדר כסיעודי מורכב. לקשישים שנמצאים במצב זה יש מחלקה שהיא נפרדת בבית האבות הסיעודי. כמו כן בבית אבות סיעודי ישנן מחלקות שמיועדות לטיפול בקשישים שהם נחשבים לתשושי נפש, קשישים שסובלים ממחלות מסוג, אלצהיימר, דמנציה וכדומה.

הקושי התפקודי של הרבה קשישים סיעודיים, לא תמיד משפיע ישירות על מצבם הנפשי, כך שבמצבים מסוימים אפשר למצוא קשישים סיעודיים שהם צלולים בדעתם, אך ברוב המקרים קשישים שהם מוגדרים סיעודיים סובלים גם מקשיי התמצאות, בעיית זיכרון, חסרי שקט, דיכאון או קשיי אכילה וכו’. חשוב גם לדעת שיש קשישים שנמצאים במצב שהוא סיעוד זמני בעקבות חולי או ניתוח, ולאט ובעזרת טיפול מסור הם חוזרים למצב תפקודי רגיל.

אולי יעניין אותך גם: בית אבות סיעודי מחירים | טיפול סיעודי