בית אבות לתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש

על פי הגדרה של משרד הבריאות תשוש נפש הוא אדם קשיש שאינו מסוגל להתהלך לבד מגוון של פעולות, יחד עם זאת הוא סובל מירידה משמעותית ורציפה בתפקודים של המוח, מה שגורם לירידה קוגניטיבית במוחו, כגון שיטיון או דמנציה. זה בא לידי ביטוי בירידה חדה בזיכרון שלו, בכושר שיפוט ובהתמצאות, ולכן גם במסוגלות שלו להתהלך לבד ולחיות בגפו וכו’.

זו הסיבה שאדם כזה יהיה חייב השגחה מלאה כמעט 24 שעות ביממה, שכן הוא יכול להזיק לעצמו ולעשות דברים ופעולות ללא מחשבה. כמו כן, הוא יהיה זקוק לעזרה וסיוע מלא בכל מה שקשור לפעילות ביום יום כמו הלבשה, מקלחת, הגעה לשירותים, הכוונה בכל סוג של ניידות וכו’. מסגרת של בית אבות לתשושי נפש היא למעשה המסגרת המתאימה עבורו.

קשיש תשוש נפש 

מדובר אם כן בזקנים שסובלים מסוג של דמנציה שיכולה להתלוות למחלת הזקנה אלצהיימר, חלק מהסימפטומים שאופייניים לאנשים שהם תשושי נפש הם: חוסר מנוחה ושקט כללי, דיכאון, חוסר בשינה והפרעות שינה, ולעיתים גם ניתן לחוש מהם תוקפנות. בשלב כלשהו אנשים בעלי תשישות נפש יכולים להוות סכנה גם לאנשים סביבם וגם לעצמם. מי שאחראי לאבחון מצב של תשוש נפש היא תחום הפסיכיאטריה והרפואה.

אבחון הקשיש

לרוב מי שיבקש לבצע אבחנה על מצבו של הקשיש יהיו המטפלים בבית אבות לתשושי נפש שהוא שוכן בו, שמבחינים בהידרדרות הקוגניטיבית של הקשיש או המשפחה שלו הקרובה שחשה את ההידרדרות כשהוא מתגורר עדיין בביתו. ההערכה מתבצעת  לרוב על ידי רפואה גריאטרית. יש מרפאות שבהן מתבצעת הערכה כוללת של צוות רפואי גדול יותר, ביניהם אחים, רופאים ועובדים סוציאליים. הם עורכים מספר בודקים ומחליטים מה מצבו של הקשיש ומה סוג הטיפול לו הוא זקוק והאם טיפול זה יעשה באופן פרטי או במסגרת של בית אבות סיעודי שמטפל גם בתשושי נפש.

הבחירה של בית אבות לתשושי נפש

בגלל שקיים קושי גדול בטיפול באדם שסובל מתשישות נפש בבית, לרוב גם מטפל צמוד יתקשה לטפל בו לבד רוב היום, שכן מדובר בבעיות רבות באדם אחד מעבר לאי מסוגלות שלו לעשות פעולות פשוטות, השהייה עם אדם תשוש נפש היא קשה וסיזיפית לכן יש מקומות ומוסדות מיוחדים עבור אותם אנשים, שם הם יקבלו את הטיפול הראוי. חלק מהמוסדות הללו הם בית אבות לתשושי נפש, בתי אבות סיעודיים שניתן להגיע אליהם דרך האינטרנט, המלצות של מכרים ודרך עובדות סוציאליות. בתוך בתי אבות אלה ישנן מחלקות שמיועדות לתשושי נפש, שם מספקים את כל מה שצריך הקשיש 24/7 ביממה. הקשיש נמצא במסגרת שיש בה רופאים ואחיות ומטפלים שמוכנים לתת מענה לכל צרכיו, כמו כן, גם טיפולים נוספים כגון ריפוי בעיסוק ופעילויות אומנות ופנאי.